Skip to content Skip to footer

Kronik Yorgunluk

Kronik Yorgunluk

Eğer sizde kendinizi yorgun, tükenmiş, halsiz hissediyorsanız aşağıdaki 8 tavsiyeye uymanızı tavsiye ederiz. (NOT: Altta yatan fiziksel nedenler varsa, tiroid bozukluğu, anemi, vitamin eksikliği ve s. – endikrinoloji uzmanına danışmanız gerekir)

1. Düzenli beslenmek – 3 ana öğün olmak şartıyla düzenli beslenmek çok önemlidir. Protein, karbonhidrat ve yağ üçlüsünü orantılı şekilde kullanmayı öğrenmelisiniz.
2. İhtiyacınız kadar kalori almak – ihtiyacınız olan kaloriyi belirlemek ve yeteri kadar kalori almak vücudumuz için çok önemlidir. Fazla aldığımız kalorileri yakmasını bilmeli, az kalori alarak kendimizi zayıf düşürmemeliyiz.
3. Sağlıklı beslenmek – mümkün olduğu kadar naturel beslenmek, kimyasallardan uzak durmak gerekir. Dışarıda yiyeceğiniz trans yağlı yiyecekler yerine evinizde pişirdiğiniz zeytinyağlı, tereyağlı yemekleri tercih etmelisiniz. Çikolata, şeker, tatlı, unlu, mamullerden evde yapılsa da mümkün kadar uzak durulmalıdır.
4. Fiziksel aktivite – günlük fiziksel aktivite yaşamımızda çok önemlidir. Fazla hareketsiz kaldığımızda kendimizi yorgun, bitkin, halsiz hissedebiliyoruz. Bunun için günlük en az yarım saat hava alacak şekilde aktif olmanızda fayda var. Hava almak çok önemli, ama alamıyorsanız da hiç değilse kapalı ortamda olmuş olsanız dahil hareket etmenizi öneririm. Yarım saati 10×3, 15×2 şeklinde de yapabilirsiniz. Bu yürüyüş olabilir, merdiven çıkmak olabilir.
5. Yeteri kadar uyumak- günde en az 6, en fazla 9 saat uyumanız öneriliyor. Fazla uyumak tükenmişlik hissi verirken, az uyumak aşırı yorgun yapabiliyor bizi. Ayrıca kaliteli uyumak da çok önemli- örneğin karanlık ve sessiz odada uyumak gibi. Işıkta uyumak vücudumuza çok zararlıdır.
6. Su tüketmek- vücudumuzun nemini korumak adına günde idrarınız beyaz, açık sarı olana kadar su içmelisiniz.
7. Duygu ve düşüncelerinizi sağlıklı olmasına özen göstermeli. Mutlu, pozitif, sevecen oldukça çevrenizden de zamanla aynı enerjini alacağınızı göreceksiniz ve sonuçta pozitif enerji sizi daha zinde tutacaktır.
8. Dua etmek, şükür etmek, ibadet etmek- bir çok geçerli araştırmalar vardır ki dua etmek, şükretmek, ibadet etmek, dininden aslı olmayarak insanları psikolojik ve ruhi olarak daha tamamlıyordur. Yapacağınız küçük iyilik, sabah insanların yüzüne gülümsemeyle başlayın mesela.